Validácia otázok a odpovedí

August 4, 2021 Daniel Hladek 1 minute, 27 seconds

Pomôžte nám pri vedeckom výskume tým, že naučíte stroj odpovedať na otázky z Wikipédie. Učenie prebieha tak, že vytvoríte príklad s otázkou a odpoveďou. Účasť v tomto experimente Vám pomôže vylepšiť Vaše študijné výsledky a vyhrať televízny kvíz "Tisícionár".

Ak chcete, pozrite si motivačnú prednášku o systémoch na generovanie odpovede na otázku v prirodzenom jazyku.

Úloha

Vašou úlohou bude overiť, či je napísaná otázka a odpoveď správna. Výsledkom Vašej práce by mala byť kvalitná databáza otázok a odpovedí.

Kvalitná otázka s odpoveďou:

• Otázka je jednoznačná - pomocou otázky je možné vyhľadať aktuálny odsek.
  • Otázka má zmysel a odpoveď odpovedá na položenú otázku.
  • Otázka aj odpoveď je gramaticky a pravopisne správna.
  • Na otázku sa dá odpovedať s použitím aktuálneho odseku.
  • Otázka musí gramaticky sedieť s odpoveďou.
  • Odpoveď musí byť stručná. Mala by zodpovedať otázku s použitím čo najmenšieho počtu slov.

Pracovný postup

Vaše pracovné prostredie bude vyzerať asi takto.

validation

Odporúčaný pracovný postup:

1. Prečítajte si otázku a odpoveď.
  2. Ak je to potrebné tak upravte odpoveď tak, aby zodpovedala otázku. Ak máte ťažkosti s vyznačením celej odpovede tak stačí vyznačiť prvé a posledné slovo.
  3. Ak je odpoveď príliš dlhá, upravte ju tak zodpovedala otázku s použitím najmenšieho počtu slov.
  4. Doplňte do otázky predmet ak to je potrebné aby bola otázka jednoznačná. Predmet sa spravidla nachádza v nadpise odseku.
  5. Ak gramatický tvar otázky nesedí tak otázku preformulujte tak aby sedela s odpoveďou.
  6. Ak sa v otázke nachádzajú pravopisné chyby alebo preklepy tak ich opravte. Slová mimo slovníka sú v otázke vyznačené červenou.
  7. Ak je otázka "neopraviteľná" alebo nemá zmysel tak ju zamietnite.

Začnite anotovať

Pozrite sa koľko ste anotovali. Súčet sa synchronizuje raz za hodinu: