Tvorba nezodpovedateľných otázok

August 4, 2021 Daniel Hladek 1 minute, 53 seconds

Pomôžte nám pri vedeckom výskume tým, že naučíte stroj odpovedať na otázky z Wikipédie. Účasť v tomto experimente Vám pomôže vylepšiť Vaše študijné výsledky a vyhrať televízny kvíz "Tisícionár". Hotová nezodpovedateľná otázka a odpoveď bude slúžiť ako negatívny príklad pre učenie systému pre automatické odpovede. Vďaka negatívnym príkladom bude možné lepšie rozlíšiť, ktoré odpovede systému sú nerelevantné k danému odseku.

Ak chcete, pozrite si motivačnú prednášku o systémoch na generovanie odpovede na otázku v prirodzenom jazyku.

Úloha

Vašou úlohou bude vymýšľanie "nezodpovedateľných" otázok k zobrazenému odseku. Nezodpovedateľná otázka by mala vyzerať relevantne a obsahovať podobné slová aké sú v zobrazenom odseku. V aktuálnom odseku by mala existovať uspokojivá ale nesprávna odpoveď na nezodpovedateľnú otázku.

Nezodpovedateľná otázka musí mať tieto vlastnosti:

• je gramaticky správna.
  • obsahuje slová ktoré sa nachádzajú v odseku.
  • v odseku sa nenachádza správna odpoveď na nezodpovedateľnú otázku, nemusí vôbec existovať.
  • v odseku sa nachádza gramaticky správna, ale významovo nesprávna odpoveď.
  • odpoveď by mala byť stručná.

Pracovný postup

V úlohe sa vám zobrazí odsek a príklad na zodpovedateľnú otázku. Príklad môžete využiť ako inšpiráciu alebo môžete vymyslieť úplne inú nezodpovedateľnú otázku.

Ak využijete ponúkanú zodpovedateľnú otázku, tak nezodpovedateľnú otázku vytvoríte:

• Negáciou slovesa otázky.
  • Pridaním antonymu (protikladu) namiesto niektorého podstatného mena.
  • Výmenou pomenovanej entity (vlastného podstatného mena) za iné.
  • Pridaním nemožnej podmienky k otázke, napr. času alebo spôsobu.

V odseku vyznačte uspokojivú odpoveď na položenú otázku.

• Uspokojivá odpoveď musí gramaticky sedieť s otázkou.
  • Uspokojivá odpoveď môže byť významovo nesprávna.

Príklad:

Odsek o Dominike Cibuľkovej:

Dominika Cibulková reprezentovala Slovensko ako tímová jednotka vo fedcupovom stretnutí prvého kola Svetovej skupiny proti Nemecku . V sobotu 8 . februára nastúpila na úvodný zápas stretnutia proti nemeckej tímovej dvojke Andrei Pekovicovej , ale prehrala 1:2 na sety ( 6:2 , 6:7 ( 7:9 ) , 2:6 )

Zodpovedateľná otázka a odpoveď ako príklad:

• Koho reprezentovala Cibuľková vo Fedcupovom stretnutí? :Slovensko
  • Proti komu prehrala Dominika Cibuľková na úvodnom zápase Fedcupu?: proti nemeckej tímovej dvojke Andrei Pekovicovej

Nezodpovedateľná otázka a uspokojivá odpoveď:

• Koho reprezentovala Cibuľková na olympiáde? : Slovensko
  • Kto porazil Andreu Pekovičovú na úvodnom zápase Fedcupu?: Dominika Cibuľková

Začnite anotovať

Pozrite sa koľko ste anotovali. Súčet sa synchronizuje raz za hodinu: