Anotácia otázok a odpovedí

August 4, 2021 Daniel Hladek 2 minutes, 52 seconds

Pomôžte nám pri vedeckom výskume tým, že naučíte stroj odpovedať na otázky z Wikipédie. Učenie prebieha tak, že vytvoríte príklad s otázkou a odpoveďou. Účasť v tomto experimente Vám pomôže vylepšiť Vaše študijné výsledky a vyhrať televízny kvíz "Tisícionár".

Ak chcete, pozrite si videonávod a motivačnú prednášku o systémoch na generovanie odpovede na otázku v prirodzenom jazyku.

Najprv sa Vám zobrazí krátky článok. Vašou úlohou bude prečítať si časť článku, vymyslieť k nemu otázku a v texte vyznačiť odpoveď. Na vyznačenie jednej otázky máte asi 50 sekúnd.

1. Prečítajte si článok. Ak článok nie je vyhovujúci ťuknite na červený krížik "Reject" (Tab a potom 'x').
  2. Napíšte otázku. Ak neviete napísať otázku, ťuknite na "Ignore" (Tab a potom 'i').
  3. Vyznačte myšou odpoveď. Odpoveď by mala byť čo najstručnejšia. Ak je odpoveď dlhšia alebo máte problém ju celú vyznačiť, stačí vyznačiť prvé a posledné slovo. Ťuknite na zelenú fajku "Accept" (klávesa a) a pokračujte ďalšou otázkou k tomu istému článku alebo k novému článku.
  4. Ten istý článok sa Vám zobrazí 5 krát, vymyslite k nemu 5 rôznych otázok.
  5. Ak sa Vám zobrazí hlasenie "No tasks available", skúste obnoviť stránku.

Začnite anotovať

Pozrite sa koľko ste anotovali. Súčet sa synchronizuje raz za hodinu:

Vyradenie nevhodných textov

Ak je zobrazený text nevhodný, tak ho zamietnite. Nevhodný text:

• Obsahuje príliš málo faktov na to aby ste napísali 5 otázok.
  • Obsahuje chyby formátovania.
  • Obsahuje príliš veľa zoznamov.
  • Obsahuje málo súvislého textu.
  • Text je príliš dlhý.
  • Ak sa neviete rozhodnúť, radšej text zamietnite aby ste nestrácali čas.
  • Text zamietnite aj v prípade, že sa vám k nemu nezobrazí 1. otázka.

Vyznačovanie odpovede

Odpoveď na otázku musí byť jednoliata časť paragrafu. Odpoveď nemôže byť viacero rôznych častí toho istého odseku. V prípade, že vyznačíte viac častí jednej odpovede tak sa výsledná odpoveď počíta od začiatku prvej časti po koniec poslednej časti. Ak Vám používateľské rozhranie nedovoľuje vyznačiť celú odpoveď, tak stačí vyznačiť začiatočné a konečné slovo odpovede.

Platné a neplatné anotácie

Do celkového počtu Vami vykonaných anotácií sa nebudú počítať anotácie:

• ktoré ste vyradili z dôvodu nevhodného textu,
  • kde ste zabudli napísať otázku,
  • kde je otázka príliš krátka (menej ako 3 slová),
  • kde nie je vyznačená žiadna odpoveď.

Snažte sa, aby bola anotácia platná aj z významového hľadiska:

• Odpoveď sa musí nachádzať v článku.
  • Otázka musí byť jednoznačná. Jednoznačná otázka je otázka ktorú musíte položiť, aby ste dostali vyznačenú odpoveď.

Príklad na nejednoznačnú otázku:

• Kto sa narodil v roku 1982? (veľa rôznych ľudí).
  • Kto sa umiestnil na druhom mieste na olympiáde? (nie je jasné na ktorej olymiáde a v ktorej disciplíne).

Príklad na anotáciu otázok

Lyzozómy sú sférické organely s jednoduchou membránou , ktoré vznikajú v Golgiho aparáte a obsahujú enzýmy kyslých hydroláz. Slúžia na odbúravanie endogénneho a exogénneho materiálu v bunkách a bunkových štruktúrach, ktoré stratili funkčnosť. Tento jav sa označuje ako autofágia. Autofágia je normálny fyziologický proces v každej zdravej bunke. V mŕtvych, alebo nevratne poškodených bunkách membrány lyzozómov praskajú a enzýmy rozložia celý obsah bunky.

1. Čo to je lyzozóm?
  2. Kde vznikajú lyzozómy?
  3. Aké enzýmy obsahuje lyzozóm?
  4. Na čo slúži lyzozóm?
  5. Čo je to autofágia?

Príklad na nesprávu otázku:

1. Čo je to Golgiho aparát? - odpoveď sa v článku nenachádza.
  2. Čo sa deje v mŕtvych bunkách? - otázka nie je jednoznačná, presná odpoveď sa v článku nenachádza.
  3. Čo je normálny fyziologický proces? - odpoveď sa v článku nenachádza.