Anotácia pomenovaných entít

October 28, 2020 Daniel Hladek 1 minute, 24 seconds

Anotácia pomenovaných entít

Pomôžte nám pri vedeckom výskume tým, že naučíte stroj rozpoznávať vlastné podstatné mená. Učenie prebieha tak, že v texte ukážete ktoré slová patria názvom osôb, miest, organizácií alebo vecí. Účasť v tomto experimente Vám pomôže vylepšiť Vaše študijné výsledky a vyhrať aj televízny otázkový kvíz "Tisícionár".

Vašou úlohou bude v texte vyznačiť vlastné podstatné mená. Vlastné podstatné meno sa v slovenskom jazyku spravidla začína veľkým písmenom, ale môže obsahovať aj ďalšie slová písané malým písmenom. Ak vlastné podstatné meno v sebe obsahuje iný názov, napr. Nové Mesto nad Váhom, anotujte ho ako jeden celok.

• PER: mená osôb
  • LOC: geografické názvy
  • ORG: názvy organizácii
  • MISC: iné názvy, napr. názvy produktov.

V texte narazíte aj na slová, ktoré síce pomenúvajú geografickú oblasť, avšak nejedná sa o vlastné podstatné mená (napr. britská kolónia, londýnsky šerif...). Takéto slová nepovažujeme za pomenované entity a preto Vás prosíme, aby ste ich neoznačovali.

V prípade, že v texte sa nenachádzajú žiadne anotácie, tento článok je platný, a teda zvoľte možnosť Accept.

V prípade, že text sa skladá iba z jedného, resp. niekoľkých slov, ktoré sami o sebe nenesú žiaden význam, tento článok je neplatný, a teda zvoľte možnosť Reject.

Anotačné dávky

Počas anotácie môžete pre zjednodušenie práce využívať klávesové skratky:

• 1,2,3,4 - prepínanie medzi entitami
  • klávesa "a" - Accept
  • klávesa "x" - Reject
  • klávesa "space" - Ignore
  • klávesa "backspace" alebo "del" - Undo

Po anotovaní nezabudnite svojú prácu uložiť (ikona vľavo hore, alebo "Ctrl + s").

Pokusná anotačná dávka

Dávka je zameraná na zber spätnej väzby od anotátorov na zlepšenie rozhrania a anotačného procesu.